X. stínadelský sraz ve Vyškově: „Tajemství Velkého Vonta 2004“

OLYMPUS DIGITAL CAMERAČlenové Vontské rady přicházeli s různými návrhy, ale obav Velkého Vonta nezbavili: „Jen aby už nebylo pozdě, jejich moc rychle sílí. Získávají nové a nové stoupence. Jejich řádění nezná mezí. A hlavně je tu ještě jedna věc, jedno velké a děsivé tajmství…“ V tom se ze tmy vyřítila skupina Vontů, říkající si Žluté šátky! Odvlekla Velkého Vonta i s Ježkem v kleci a ve Stínadlech vypukly opět nepokoje. Při pátrání ve spleti uliček po Žlutých šátcích se někteří po získání čtyř částí tajemné zprávy dostali až ke kostelu Svaté Magdaleny, kde byli ukryty talismany.

Zbytek dne jsme strávili ve vyškovském DDM, kde si již všech sedm skupinek vyrábělo své vlajky a pokřiky.

Po snídani se vydávají účastníci do vzdálené části Stínadel získávat na svoji stranu nové ulice a jejich náčelníky. Občas se objevily nějací znepřátelení Vontové a pátrací skupinky se museli dát na útěk. Nakonec se většina ze zúčastněních mohla podívat do tunelu vedoucímu do Černé vody, kde byl napsán vzkaz, který měl pomoci později v boji proti Žlutým šátkům.

Když se po poledni všichni ze svých zásob najedli konala se v herně zábavná hra, kdy si vždy jeden zástupce stínadelské ulice losoval z obálky lístečky s nejrůznějšími stínadelskými pojmy a musel je částečně pomocí pantomimy a částečně pomocí vlastních slov předložit své skupině k uhodnutí. Nejvíce všechny rozesmál Myšpulín z Moravských Indiánů, když se nějak nemohl nadechnout či co a na otázku co je mezi Stínadly a Druhou stranou po zdlouhavých Jantarových nápovědách odpověděl: „Ro-Ro-Ro-Rozdělovací třída“.

Potom odborná komise, složená z pořadatelů vyhodnotila vlajky, které si včera večer soutěžící vytvořili. Tu nejhezčí měla ulice Kropenatka, o kterou se měrou nejvyšší zasloužil adamovský Picasso Stopař. Ale i další výtvory byli hezké. Například práce Zatoulaného kouta, nebo ulice Tleskačovi.

Jak na město dopadl soumrak, vydávají se Vontové na náměstí, kde měli najít Dlouhého v přilbě. Ten potom ukázal směr další cesty, která vedla do Pivovarské ulice. V ní však čekala nevyzpytatelná překážka. Zelené šátky! Všechny ulice museli podstoupit boj s papírovými míčky a proti dobře ozbrojené a nebezpečné partě, která vyvolala poprask ve Stínadlech to nebylo vůbec jednoduché. Následně si Vontové museli běžet pro svoji vlajku, kterou měl u sebe Vont, čekající až u viaduktu v ulici Na talířku. Následoval úkol najít hrob Karla Dymoráka a potom souboj s cizincem v Kocouřím hrádku. Zde nejrychlejší skupinka z Kropenatky ve sklepě osvobodila Velkého Vonta, který jako důkaz vděčnosti, ve zbytku celé stínadelské hry bojoval na jejich straně.

V odpočinkové době si všichni mohli zahrát několik her pro pobavení, které probíhali v herně. Od parlamentu, seznamovací hře, ve které si všichni mlátili kusem hadru po hlavách až třeba po kompot. Ve hře „Co bych dělal kdyby“ jseme se pak nejvíce pobavili nad tím když na otázku: „Co bys dělal, kdyby tu byl Jarolav Foglar?“, Čáp musel odpovědět: „Snědl bych ho“. Nebo Soki na otázku: „Co bys dělal, kdyby tě Ježek pozval na oslavu narozenin?“, musel odpovědět: „Umřel bych“.

Když už čas pokročil do nočních hodin, koná se závěrečná hra. Honba na Žluté šátky. Ti měli totiž tleskačův hlavolam, předmět, který mohl zvrátit všechny dosavadní výsledky. To že nepůjde a také nešlo o žádný med, nebo dokonce marmeládu, se přesvědčili všichni co se dostali Žlutým šátkům na blízku. Občas bylo slyšet trhání látky, občas zařinčela popelnice. Někdo si odnesl i nějakou tu modřinu, ale nakonec se přece jen podařilo Ježka v kleci získat zpět do rukou těch pravých Vontů a ukončit působení nečestného a nesportovního spolku Žlutých šátků.

Potom proběhlo ve sklepení budovy, kde se nachází klubovna vyškovských klubařů slavnostní ukončení. Ježka v kleci a tedy nadvládu nad Stínadly na příští rok získala ulice Kropenatka, zastoupena klubaři z Adamova. Velkým Vontem se stal Bašťa a doufejme, že bude Stínadlům vládnout spravedlivě a ušlechtile.

V nedeli ráno se přez 40 účastníků z Adamova, Brna, Blanska, Karlových Varů, Mladé Boleslavi, Štětí, Mostu, Kelčan a okolí, Újezdce u Luhačovic a okolí, Václavic, Vizovic a Lysic a Vyškova vydává domů. Doufejme že se jim u nás líbilo a do Vyškova opět někdy přijedou.