XIX. stínadelský sraz ve Vyškově: „Honba za ježkem v kleci“.

stinadla_2013 (8) - Kopie

Poslední listopadové odpoledne přineslo nezvykle teplé a slunečné podzimní počasí a také v pořadí již 19. stínadelský sraz ve Vyškově. Ten letos tentokráte nesl název  „Honba za ježkem v kleci“. Na náměstí T.G.Masaryka se v 13:00 schází postupně všehovšudy 16 Vontů a do stínadelských bojů se zapojili celkem čtyři skupinky. Ty čekaly nelehké šifry, pátrání i bitvy v uličkách, návštěva klubovny Moravských Indiánů a na závěr také honba na Širokka…

Rychlé liškyJežci v peci: Pepa, Lvíček, Amba

Zběsilí vlci: Milka, Kuba, Žabka

Rychlé lišky: Any, Daniel, Mareček

Rybáři: Red a Matýsek

Vontská rada: Rolf, Dingo, Viki, Ježek, Pavel

Hned na úvod čekala na pátrače jak jinak než pátrací hra, ve které měli za úkol odpovědět na 10 otázek ze znalosti vyškovských uliček a historie města – ten kdo dorazil první se následně pustil do luštění dvou šifer, které je dovedly na kamennou tržnici. kde bylo dříve možné sehnat kvalitní zánovní zboží všeho druhu z nejmenované jihoasijské země.

ježci v peciNásledně se uskutečnila druhá soutěžní etapa – sbírání lístečků se stínadelskými ulicemi. To by samo o sobě nebylo až tak napínavé, kdyby však každá vontská parta neměla u sebe životy a papírové koule. Hra tak dostala zajímavou zápletku a k vidění byli střelecké souboje či hrdinné úprky, kterými se ve foglarovkách pyšnilo Bratrstvo kočičí pracky.Poté se přesouváme všichni do klubovny Moravských Indiánů, kde jsme se mohli ohřát u nových kamen a dát si teplý čaj nebo kávu. Další body na konto si skupinky mohly připsat v testu ze znalosti Stínadel. Ač některé otázky se zdáli být zapeklité, ukázalo se že do Vyškova přijeli opravdoví znalci knih Jaroslava Foglara a dvě skupinky měli téměř plný počet bodů.

Zběsilí vlciV okolích uliích u klubovny bylo na různých místech vylepeno 6 vontských zpráv a pátrači je měli nejen najít, ale jejich text si zapamatovat a poté bez jakékoliv pomoci ho v klubovně zpaměti přednést Vontské radě. Někteří starší účastníci tak mohli zavzpomínat na časy, kdy v hodinách českého jazyka recitovali verše Boženy Němcové nebo Karla Jaromíra Erbena.

Vyškovský Širokko!!!Když už ve městě svítily lampy a tma dávno pohltila všechna tajuplná zákoutí, schylovalo se ke hře závěrečné a nejnapínavější – k honu na Širokka! Ten se na scéně objevil chvíli poté, co na radniční věži odbyla pátá hodina večerní… Napětí se dalo krájet, jako čerstvá šunka v masně U Špejlíků a pak to začalo! Někdo postavu v černém oblečení a bílé masce zpozoroval a dále se ozvýval jen ryk a dupot nohou. Hlavolam chtěl získat každý, ale stínadelský přízrak dlouho unikal a když už byl na dosah ruky, dokázal se vysmeknout, nebo své pronásledovatele skolit na zem a uniknout jim. Ovšem přece jen v úzké Příční uličce se dostal do úzkých a obklíčen ze dvou stran se nedokázal probít ven! Po liškách se ho podařilo chytit do sítě i skupince rybáři a v zápět byli úspěšní také vlci. Minutu před ukončením sice Širokko úspěšně unikal Pepovi, známemu ve Vyškově pod přezdívkou Usain Bolt, ale odvážný zákrok Amby a Lvíčka naprosto nečekal a byl lapen naposledy.

FoukandaPo návratu do klubovny byly sečteny body a vyhlášeno pořadí. Čtvrtí Rybáři a třetí Ježci již do bojů nezasáhli, zato však druzí Vlci a první Lišky mohli ze svého středu vybrat kandidáta na Velkého Vonta. Utkala se dvojice zkušená a protřelá, která neměla o zkušenosti nouzi. Milka a Any. V první souboji – foukandě – zvítězil za asistence svých kolegů Milka. Druhá pamatovací hra skončila nerozhodně. Po strefované bylo skóre nerozhodné a po souboji se sirkami už vedla Any 2.5 ku 1,5. Poslední šanci na zvrat mohlo přinést střetnutí s házecí kostkou, ošem k číslu 30 se dříve probojovala Any a nečekaně, ale oprávněně tak usedla na trůn Velkého Vonta. Hlavolam Jana Tleskače pak převzala z rukou odstupující vládkyně Stínadel Žabky, které tak hattrick nezkompletovala.

Any a ŽabkaV samotném závěru již došlo na předání cen – památeční turistické známky a pamětního listu. Místo sladkostí byli soutěžící odměnění slanou pochutinou – pravými českými brambůrky značky Bohemia, které věnovala firma Nábytek Kejík.Jak ve svém krátkém proslovu řekl kamarád Ježek z Brna. Bylo to hezké a zábavné odpoledne a i když nepřišlo přes 50 návštěvníků jako v nejlepších dobách, bylo  přesto lepší než sedět doma u počítače se jít proběhnout do stínadelských uliček a poznat třeba nové kamarády. Zvláštní poděkování patří Viki, která zajistila velkou část programu, bez čehož by se akce neuskutečnila. A také všem co do Vyškov přijeli si zasoutěžit a nebo pomoci s organizováním. Tak doufejme za rok zase v křivolakých uličkách na viděnou…

FacebookTwitterGoogle+