XX. stínadelský sraz ve Vyškově: „Naposledy do Stínadel“

Poslední listopadový víkend zasáhly silné mrazy, což se ovšem nijak zvláště nedotklo připravovaného jubilejního XX. stínadelského srazu ve Vyškově. První účastníci dorazili do města na Hané již v pátek večer a byli ubytováni v klubovně Moravských Indiánů, která byla pěkně vytopena kamny. Ještě večer proběhla tajná půlnoční schůze Vontské rady, která připravila několik nezbytných opatření, než vypukl samotný boj ve Stínadlech.

2Na druhý den se přijíždějící skupinky ubytovávají na základně v DDM a po desáté hodině vše začíná u radniční věže! Do první pátrací hry se zapojuje 7 soutěžních skupinek s následujícími názvy: Lovci much, Rychlé šípy, Obojživelníci, Žížaly, Amazonky, Záhady s.r.o. a Dva Divoši. Skupiny měli v uličkách plnit celkem 13 nejrůznějších úkolů z nichž nejzajímavější bylo například přivézt živé zvíře, či sehnat podpis člověka staršího 80 let.

Druhá hra spočívala v hledání lístečků s názvy stínadelských ulic, které byly ukryty na nejrůznějších místech. Najít by je nebylo až tak někdy složité, kdyby se však do cesty nepostavili Vontové, kteří nemilosrdně všechny, kteří přišli z Druhé strany chytali.

3V poledním čase nás mráz zahnal na chvíli do tepla a přestávku tak využíváme ke svačince a dalšímu občerstvení.  Pro rozehřátí připravila děvčata v kuchyňce teplý čaj! O půl druhé jsme již byly zpět na náměstí, kde se schylovalo k velké stínadelské bitvě! Papírové míčky, dřevěné štíty a velké boje v uličkách, průchodech, dvorcích a dalších místech staré části Vyškova! Ukořistit ze soupeřových skrýší co nejvíce starých mincí a donést do svého doupěte. Když vřava skončila a bylo vyhlášeno příměří, rozkřiklo se, že se ve Stínadlech objevil pravý klub Rychlých šípů! A také to byla pravda. Na hradbách v Pivovarské ulici mohli pátrači a soutěžící spatřit Mirka Dušína, který všem vyprávěl historku, jak se kdysi se svým klubem vydal luštit záhadnou zprávu na létajících nosech z javoru. A také útržky lístečků podobné nosům se najednou rozlétly vzduchem u hradeb! Rychle složit zprávu dohromady a hledat hřbitovní kapli. Tam čekal Jindra Hojer s další šifrou, která zavedla skupinky k Červenáčkovi u Černé vodya poté také k Jarkovi u kostela sv. Jakuba. Poslední zbýval Rychlonožka, čekající v Příční uličce. U něj byl úkol nejtěžší, ale přece jen ho všichni splnili a dorazili do klubovny Rychlých šípů, ve které bylo pěkně zatopeno a připraven teplý čaj.

4Také se uskutečnil rekord v počtu lidí, kteří se do malé útulné místnosti vlezli – bylo jich 38! Když již bylo město ponořeno do tmy, čekal o všechny účastníky na dvoře před klubovnou promítání části černobílého filmu „Záhada hlavolamu“.  Diaprojektor namířil na protější zeď, na které se najednou objevili Vontové a také….?!! Ano, také Širokko! Jen co ukázka skončila, všichni čekali co se bude dít dál. A v tom se otevřelo okno na půdě, na které někdo namířil svou baterku a byl tam! Člověk s bílou maskou a ježkem v kleci v ruce, kterým zacinkal a pak zmizel v uličkách. Nastal ryk a zmatek, úplně ten stejný jako všichni před chvílí sledovali v černobílém seriálu. Ovšem nyní to nebyl pouze film, ale skutečná realita. Několik lidí se snažilo chytit Širokka v Kostelní ulici, ale nepodařilo se. Až o několik minut později vyběhl z jedné uličky na náměstí a byl doslova rozcupován davem, skoro jako mistr Jan Hus v Kostnici! Naštěstí neutrpěl žádnou zlomeninu, jako filmový aktér Širokka – Jan Tříska!

DSC_0680Večer ještě čekal dvě vybrané kandidátky souboj o Velké Vontství. Z party Amazonek Anička a ze skupinky Obojživelníků Alík! Celkem čtyři soutěže stačili k tomu, aby bylo rozhodnuto. Zatím co hledání hlavolamu v budově vyznělo pro Alíka, druhá zkouška foukanda, přinesla bod Aničce. Pexeso s Rychlými šípy přineslo nerozhodný souboj a tak přišlo na vytahování ježka z klece!! V této disciplíně byla lepší Alča Šelepská a připadl jí tak 20. titul vyškovského Velkého Vonta!

20

Před velkou stínadelskou bitvou u radniční věže.

21

Máňa stráží vchod ke skrýši své skupinky před útoky cizích part.

33

Klub Amazonek z Velkých Opatovic ostatní v bitvě úplně rozstřílel!!!

22

Příční dříve Katovská ulička, kdo byl v ní obklíčen, neměl možnost úniku!

Obojživelníci

Partička obojživelníků se nezalekla žádného savce, ptáka ani hmyzu!

23

Vyškovská Stínadla, již 20 let se tu prohánějí Vontové…..

53

Ve vyškovských Stínadlech se objevil také nástupce Jana Třísky!!

54

Dohromady do Vyškova přijelo přesně 50 účastníků!!!

24

Poslední Velká Vontka Vyškovských Stínadel – Alča Šelepská.