XVIII. stínadelský sraz ve Vyškově: „Poselství Žlutého kvítku“

DSC_0909

DSC_0909Poselství Žlutého kvítku – pod tímto názvem se uskutečnil v sobotu 1. prosince 2012 ve Vyškově již XVIII. stínadelský sraz. Hlavolam Jana Tleskače opět zmizel a mezi Vonty nastalo bezvládí. V 15:00 se schází u radniční věže na Masarykově náměstí 12 Vontů, kteří se rozhodli se znepokojivým stavem ve Stínadlech něco udělat…

SeveřaniJmenovitě to byli Rolf, Želva, Viki, Vánočka, Žaneta, Kuba, Žabka, Lvíček, Káťa, Martin, Pepa a Oheň. Nejprve byla vysvětlena pravidla a poté utvořeny dvě skupinky, přičemž každá měla na mapě vymezeno své území v okolí starého historického centra města, rozděleného na dvě části – jižní a severní. Úkolem bylo bránit svou půlku a zároveň také podnikat výpravy do soupeřova pole. Cílem bylo nalézt odpověď na otázku vylosovanou z obálky a stejně jako ve hře Jaroslava Foglara „Vyzvědači“ na ni šlo odpovědět jen, pokud jste se vydali do prostoru svého soupeře. Na své půli jste tedy byli lovci cizích životů a na půli druhého družstva jste byli zase lovnou zvěří!

Vylosovat lísteček a vzhůru do části města, kde mohli čekat skryti soupeři. Zde je ukázka několika otázek:

Kolik příček má žebřík zacházející se na židovské synagoze?

Který obchod se nachází v podloubí na Husově ulici?

Komu patří a kdy bylo založeno kamenictví na Hřbitovní ulici?

Jaké zboží nabízí obchod Steiner na Sušinově náměstí?

Co stojí v Příční uličce před výlohou bývalého antikvariátu?

Jaké profese naleznete na Dvořákově ulici u domu číslo 30?

Jaké dva předměty leží pod mnichem na malbě na hřbitovní kapli?

PříčníHodinu a půl trvaly boje a pátrání Seveřanů proti Jižanům v uličkách a překvapením se pro mnohé stal rychlonohý Pepa, tedy vlastně táta od Žabky a Lvíčka, který svým protihráčům s úsměvem při chycení ve hře a odebrání života oznámil, že běhá závodně maratón. Na to Káťa mohla také s úsměvem jen rezignovat…

O půl páté se přesouváme do klubovny, kde byly sečteny body za ulice a poté proběhl souboj o Velké Vontství. Rozhodovalo se mezi dvěma kandidátkami – Žabkou a Lvíčkem. Právě Lvíček si za vítězství Jižanů přispal první bod. Ve zkoušce znalostí Stínadel, souboji se svíčkou a také ve vyndávání ježka z klece však byla úspěšnější Žabka a jako první osobě v historii se jí podařilo Velké Vontství obhájit. Vtipem bylo, že když jsme chtěli vyfotit odstupujícího Velkého Vonta s tím nastupujícím, byly jsme takzvaně v ouzkých. A tak se role předavatele zhostila Viki, Velká Vontka z roku 2002.

Ač byla účast letos skromnější, je přesto úspěchem, že se stínadelskou tradici podařilo udržet a snad se nám příští rok podaří do uliček nalákat více zájemců a oprášíme tak starou ale dobrou vyškovskou historii.

FacebookTwitterGoogle+